čtvrtek 22. března 2018

Zdobení domova na Velikonoce

Když jsem byla malá, nemohla jsem dospat. Vyskočila jsem z postele, zkontrolovala ošatku s obarvenými vajíčky a sladkostmi a beránka na jídelním vesele prostřeném stole. Následovalo vyhlížení koledníků z okna a ve škole jsme si s kamarádkami porovnávaly počet čárek - rozumějte, ke komu přišlo více kluků s pomlázkou :-) Postupem času se do tohoto svátku čím dál víc vkrádal alkohol. Už nebylo třeba plné ošatky sušenek, ale hlavně po okraj nalité panáky. Přestala jsem mít Velikonoce ráda a začali jsme s přáteli jezdit na výlety či prodloužené víkendy. To nám vydrželo celkem dlouho. Tedy do doby, než jsem měla děti...
O víkendu jsem s Karolínkou navštívila v hradeckém Adalbertinu Velikonoční jarmark. Kája byla nadšená, miluje barvy a pokud je v jednom květináčku co nejvíce cetek, musí to mít. Já už jsem tak nadšená nebyla. Všude jsem viděla kýč. Vím, že Velikonoce mají být pestré, barevné, ale jde to přece i jinak. Bohužel jsem nenašla stánek, se kterým bych byla spokojená. Vše překombinované. Chyběla mi ta čistota barev, přírodní materiály, jemnost. Odcházely jsme tedy s balíčkem popcornu (jak velikonoční), pár závěsnými dřevěnými srdíčky a kytkou z keramiky.
Nic to nemění na tom, že tento svátek je mi zase o krok bližší. Když vidím, jak se dcera těší na kluky a vyhlíží, který kamarád asi přijde, vrací mě to do dětství. Velikonoce beru jako začátek jara. Příští týden mě tedy kromě jiného čeká i větší úklid. A co dělám pro tu pravou velikonoční atmosféru?

1. Čerstvé květiny na stole. U mě vedou tulipány.

2. Zlatý déšť, větvičky třešně, kočičky a vrbové proutky. Jelikož bydlím na vesnici, uděláme si procházku a všechny tyto věci si po cestě nařezáme. V obchodě jsem viděla tři větvičky kočiček za 70 Kč a musela jsem se smát. Ale to je tím, že jsem z vesnice, lidem z města se asi tyto věci neshánějí lehce. Zde ještě jeden tip. Kamarádka mi poradila, že když kočičky nedáte do vody, vydrží Vám i několik let!
Na fotkách níže uvidíte ten rozdíl. Kterou vázu asi zdobily holčičky a kterou maminka? :-)

3. Vajíčka pro koledníky. Nepoužívám umělé barvy a samolepky. Mám ráda přírodní barviva. Pokud je chcete také vyzkoušet, připravte si vejce, ocet, sůl, cibulové slupky, kmín, červené víno, červenou řepu a mražený špenát. Tato barviva se na vajíčka chytají pomaleji, počítejte vždy s dobou minimálně 20 minut. Do vroucí a mírně osolené vody vkládejte vajíčka pokojové teploty na lžíci. Ve vodě ve všech níže popsaných případech už mějte ocet-2 lžíce. Pokud chcete sytější barvy, nechte vejce v nálevu přes noc. Po vyndání koulejte vejce pomalu po utěrce dokud nebude suché. Použijte vždy čistou utěrku bez fleků od předchozího barvení. Nakonec ho pro větší lesk přetřete slaninou či máslem.

Hnědá vejce - na 1l vody cca 4 hrnky slupek cibule. Čím tmavší vejce použijete, tím bude barva výraznější.
Zelená vejce - na 1l vody půl kostky zmraženého špenátu a povařit až do rozmrazení. Kromě soli a octu přidejte i kmín (pro lepší barvu).
Červená vejce - 1l červeného vína (stačí to nejlevnější)
Růžová vejce - 1l vody cca 4 menší oloupané a nakrájené červené řepy
Na žlutá vejce se používá kurkuma a na modré hlávka červeného zelí (pozor, zde použijte jen bílá vejce). Tyto dvě barvy však nedělám.
Já pro zpestření nasbírám lístky a různé květy, které přiložím k vejci, to zabalím do punčochy a teprve poté jej vložím do vody s barvivem.

4. Různé velikonoční dekorace.


Ať už se jedná o věnce z proutí na vchodových dveřích, různá keramická vejce, králíčky či slepice ze dřeva, vtipně složené ubrousky,...Když máte prostě malé děti, platí čím více, tím lépe :-)

5. Pohoštění pro hosty. Ale o tom příště!

Přeji Vám zábavu při velikonočním zdobení domova, Vaše Petra

1 komentář:

  1. Pěkné, decentní. My letos o Velikonocích rekonstruovali a nějakým způsobem jsme vybírali sedací soupravy z pravé kůže, takže jsme prostě tak nějak řešili jiné věci než výzdobu. Ale manželka si prostě i tak udělala chvíli na to, aby alespoň nějaký základ udělala. :) Takže to u nás vypadalo moc pěkně. :)

    OdpovědětVymazat